Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak się wykonuje energetyczne świadectwo

3 listopada 2023
30
Views

Posiadacze domów i mieszkań mają sporo różnych obowiązków. Od pewnego czasu jednym z nich jest wykonanie energetycznego świadectwa. Certyfikat energetyczny to dokument, który określa dokładnie, jakie jest ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim będzie to dotyczyło wentylacji i ogrzewania, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy wiążące się z koniecznością robienia takich świadectw wynikają z przepisów unijnych, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie obiekty, które postawione zostały po roku 2009, rzecz jasna każdy nowo stawiany również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo jedynie wówczas, gdy swoją nieruchomość zamierza sprzedać albo wynająć. Lecz wszystko będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeżeli ktoś zaniedba sobie zrobienie certyfikatu, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Kategoria:
Usługi

Dodaj komentarz