Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkiem

14 czerwca 2023
47
Views

Zdecydowana większość z nas nie może sobie wyobrazić wigilijne wieczerzy bez dzielenia się opłatkiem. Ten biały, cienki kawałeczek chleba ma ogromną symbolikę, bowiem chleb jest przecież jednym z najważniejszych symboli dobrobytu i szczęścia. Taka tradycja narodziła się przed wielu laty, ponieważ już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdzie była symbolem duchowej komunii. Z upływem czasu zaczęto opłatki zabierać do swoich domów, dla osób które z różnych powodów nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, żeby stać się w pewnym momencie jednym z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.

Jak się okazuje utrzymywanych nie tylko w Polsce, lecz również chociażby we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Same opłatki są w formie bardzo cienkich płatków z chleba. Przeważnie ich kolor jest biały, ale można też znaleźć w sprzedaży wersje kolorowe, wypiekane dla zwierząt. W naszej tradycji jest nakazane, żeby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i to takie właśnie najczęściej pojawiają się na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się wyłącznie z białej mąki i wody, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formowane są cienkie płaty, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a potem docinane oraz pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez okres całego roku, ale największe jej natężenie przypada na okres od września do grudnia. Zwykle opłatki można dostać w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to musi się po nie wybrać do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Kategoria:
Dom, Ogród

Dodaj komentarz